Litteraturnu.dk
Forside Skønlitteratur Kunst & Kultur Samfund, Filosofi & Debat Artikler Specialer

LitteraturNu - oversigt

Anmeldelser
Annoncer
Artikler
Kontakt
Links
Live litteratur
Om LitteraturNu
Redaktion og skribenter
Specialer

 

 

 

Stillbillede fra portrættet af Søren Ulrich Thomsen

 

 

Svedens, sliddets og smertens æstetik - THE JØRGEN LETH COLLECTION 22-29: PORTRÆTFILMENE

 

Det 5. bokssæt i Leth-serien dokumenterer hvorledes instruktøren portrætterer det perfekte menneske – eneren - der vil og kan det sublime. Leths mål og metode er at dekonstruere magien, at blotlægge mennesket bag, men uden at det magiske forsvinder. Det bliver tværtimod større.

 

Film | Anmeldelse af Mikkel Thrane Lassen

 

Citat

Leth taler hen over et klip med Michael Laudrup:

'Barcelonas spilopbygning foregår stort set på Laudrups præmisser. Det er ham, der skaber situationerne, det er ham, der konstruerer spillet. Fra Laudrup udgår det kreative element i spillet, som ofte er vidunderligt at opleve for sin klarhed og skønhed. Hans pludselige indgreb kan ændre en kamps karakter på et øjeblik. Når han er inspireret, åbner han den ene forbløffende situation efter den anden. Når han ikke er på toppen, falder det fra hinanden. Laudrup er en visionær spiller. Han kan noget, som ingen andre kan. Hans synkoperede driblinger, hans timing, hans balance i løb med bolden, hans strategiske bevægelser uden bold, hans temposkift, hans røntgenblik for mulighederne, hans afleveringers skarphed.

 

Ikke alle film i Leth-boksene lader sig presse ned under en enkelt overskrift. De fleste film i denne boks ville have gjort sig bedre i sportsfilmboksen, og en enkelt kan kun med vanskelighed kaldes en portrætfilm. Men det, der samler, er større end det, der skiller, og det gør boksen til en helstøbt æstetisk, kunstnerisk og intellektuel fornøjelse. Filmene er fordelt på 3 DVD’er, der er pakket intelligent og med et glimrende ekstramateriale samt et medfølgende hæfte med filmbeskrivelser og essays.

Sættets bedst kendte er Laudrup-filmen. Her skaber Leths messende monolog en samlende fortælling, der integrerer enerens betydning i den catalanske regionalismes symbolik. Filmen krydsklipper mellem Laudrups dans på banen og statiske aftenbilleder fra Barcelona og cementerer dermed fortællingen om Laudrups betydning for byen – og omvendt.

Sættets ubestridte perler er dog de to balletfilm med den danske balletdanser Peter Martins i centrum. Jeg så balletfilmene med min søn på 5 år, der i tavs og sammenbidt fascination fulgte Peter Martins anstrengelser – de næste dage gik med piruetter, hvilket vel siger alt om Leths evne til at formidle sit stof med nysgerrighed og anspændt indlevelse.

Martins-portrættet er fysisk, kameraet registrerer enhver detalje meget tæt på, så vi kan mærke den fysiske kamp for perfektion, ikke som voyeurer, men næsten som deltagere på linje med koreografen.

Endnu mere ekstrem i sin kølige voyeurisme er fraklipsfilmen STEP ON SILENCE. Her kommer de medvirkende aldrig til orde, de aner simpelthen ikke at kameraet er der og foretager sig af den grund ikke noget udover de dagligdags rutiner. Rutinerne udpindes ligefrem for tilskueren i deres smertelige og slidsomme gentagelser i kampen for at perfektionere en enkelt bevægelse, der allerede er arbejdet med i timevis. Det er en collage af filmiske værkstedsnotater – blændende i sin på en gang intime indlevelse og distræte fravær. Scener starter og slutter vilkårligt, uden antydning af en grundfortælling.

Filmen Dansk Litteratur er flot, højstemt og en smule bizar. Skuespillere og forfattere på krydstogt i dansk litteratur med uddrag på tværs af perioden. Ulf Pilgaard læser Strunge!

Portrættet af Søren Ulrik Thomsen er det varmeste og mest poetiske i sættet, hvor scenerne med en veloplagt og intens Thomsen fades ind og ud og krydsklippes med tavse tog, regnvejr, fodgængere, hustage, smukke stills - tilsat Tomasz Stankos hjerteskærende smukke musik.
I betragtning af hvor kantet Thomsen kan fremstå, er det beundringsværdigt hvordan Leth formår at skabe en tryghed, så vi for alvor kommer ind bag ved digteren. Som i de øvrige portrætter er det ikke mennesket, men kunstneren, der vækker filmmageren Leth. Det er aldrig spørgsmålet om, hvad der måtte befinde sig bagved, aldrig forsøget på at trænge ind i et for den portrætterede uagtsomt øjeblik bagved den skabende kunstner. Leth ved naturligvis at bag ved kunstneren, eneren, geniet, findes jo blot et menneske. Men hvem vil se en film om sådan et..?

 

 

Lagt online 11-03 2009Forrige | Næste

Nyeste anmeldelser i kategorien 'Film'

16-01 2008  Inspiration til hygge, horror og højpanderi - Steven Jay Schneider 1001 FILM DU SKAL SE FØR DU DØR

14-09 2007  Den usynlige mand - Tómas Gislason FRA HJERTET TIL HÃ…NDEN

27-06 2007  Kulørt og letlæst - Ronald Bergan ASCHEHOUGS BOG OM FILM

21-02 2007  Lektion i lyd – Per Meinertsen LYDENS ROLLE. NOTATER OM LYD OG MUSIK TIL FILM

16-01 2006  Op pÃ¥ fars hat og mors arbejde - Morten Piil DANSKE FILMINSTRUKTØRER

09-02 2005  Lyst skal føles i biografen – KOSMORAMA NR. 234

 

Kunst & Kultur

Oversigt over alle anmeldelser

Navn
E-mail (vises ikke)
Kommentar
© Litteraturnu 2013