Litteraturnu.dk
Forside Skønlitteratur Kunst & Kultur Samfund, Filosofi & Debat Artikler Specialer

LitteraturNu - oversigt

Anmeldelser
Annoncer
Artikler
Kontakt
Links
Live litteratur
Om LitteraturNu
Redaktion og skribenter
Specialer

 

Foto: Rockphoto

 

 

Christian Yde Frostholm

 

Sprogligt forslået – Christian Yde Frostholm på Roskilde 2009

 

Med et bagklæde af marineblå bølgebevægelser kanter Christian Yde Frostholm sig rundt i cyberspaces rørte stemmehav og finder helt efter hensigten mange flere spørgsmål end svar.

 

Reportage | Anmeldelse af Daniel Robert Andersen

 

Da Roskilde Festivals Lounge-scene i dag klokken 10 åbnede for årets litteraturgodtepose med Palle Sigsgaards oplæsning, slæbte røde flammer sig op ad storskærmen bag scenen. Men da Christian Yde Frostholm en lille time senere bevæger sig op mod scenen for at læse op fra sin nyeste samling OFTEST STILLEDE SPØRGSMÅL, er flammerne erstattet af bløde billeder af uendelige, glidende vandmasser. En sandsynligvis uoverlagt, men rammende, metafor for digtsamlingens omdrejningspunkt: Det uudgrundelige informationshav, vi sammenfatter i betegnelsen ’internettet’.

Nettets paraidentiteter
- Hej, Abul-Husayn (Hvis ikke du er Abul-Husayn – klik her)

Sådan indledes OFTEST STILLEDE SPØRGSMÅL , og således indleder Christian Yde Frostholm sin halve time foran det henslængte festivalpublikum, der nyder en tidlig stund i loungens kølige skygger. Det korte digt demonstrerer internettets karakter som pseudounivers, hvor paraidentiteter florerer med eller uden relation til virkelige indentiteter. Kort efter lyder det:

- Astrid har tilføjet dig som ven.
Vi har brug for at du bekræfter
at du faktisk er venner med Astrid.

Christian Yde Frostholm har godt fat i den slags cyberspace-særkender. Oplæsningen er fyldt med uimiskendeligt internetlingo fra blogs, kommentarfelter, sociale netværkstjenester og deslige. Fragmenter løber ind i hinanden og danner skæve helheder, når de tvinges ind i en ny fælles kontekst.

Der er noget sprogligt set forslået over alle disse brudstykker, der absorberes i Frostholms særlige samplelyrik. En stor del af oplæsningen svæver eksempelvis rundt i den helt særlige sfære, som internetdating udgør, og her står klichéerne ikke overraskende tæt, men Frostholm får dem til at leve ved at kaste dem i favnen på hinanden.

Lugter lidt af Frisch
I løbet af oplæsningen hober de påståede ’oftest stillede spørgsmål’ sig op:

- Hvordan bliver jeg radioamatør?
- Hvad kan en rose symbolisere?
- Er homoseksualitet i orden?
- MÃ¥ man medbringe ost til rejser ind i Sydafrika?

Nogle af spørgsmålene er ganske tilforladelige, omend ofte en anelse aparte. Andre er mere pirrelige og ubehagelige at tage stilling til. Disse pludselige overfaldsspørgsmål har Frostholm velsagtens ladet sig inspirere til af Max Frisch’ geniale SPØRGESKEMAER. Men hvor Frisch har sit udgangspunkt i bureaukratiets retorikker, har Frostholm sit i det særlige sprogsystem, netbaseret kommunikation har afstedkommet. Begge forfattere deler forkærligheden for tørre og lakoniske indfald, der vender op og ned på vores forståelse af, hvor teksten er på vej hen, og derfor er det også helt på sin plads, at Christian Yde Frostholm går af scenen med de vrangvendende ord:

- Dette spørgsmål er blevet annulleret.

 

 

Lagt online 03-07 2009Forrige | Næste

Nyeste anmeldelser i kategorien 'Reportage'

08-03 2012  Mesterlig letvægtslitteratur om sværvægtsboksning – Norman Mailer KAMPEN

27-04 2010  Antropologiske guldkorn - Adam Holm & Anders Jerichow (red.) ORIENTALSKE REJSER

02-04 2009  Min kamp med hajerne om en fisk – Gabriel García Márquez BERETNING OM EN SKIBBRUDEN

 

Skønlitteratur & Lyrik

Oversigt over alle anmeldelser

Navn
E-mail (vises ikke)
Kommentar
© Litteraturnu 2013